Mnoho lidí, jak z České republiky, tak ze zahraničí, si hledá práci přes pracovní agentury, které jsou pružné ve vyhledávání zaměstnání, například pro absolventy škol, nebo nezaměstnané, kteří si nedovedou sehnat práci do trvalého pracovního poměru.
Na co by si měli lidé, kteří hledají zaměstnání přes pracovní agentury, dávat pozor:
v Legální agentury
Pokud vám agentura sežene práci v jakékoliv firmě, kde potřebují nové zaměstnance, (brigádu, zaměstnání), stanete se zaměstnancem agentury. Budete mít stejné podmínky jako kmenoví zaměstnanci firmy, kde budete pracovat.
Podle zákona agentura bude váš zaměstnavatel a je povinná za vás odvádět zdravotní i sociální pojištění a pracovní poměr u agentury se vám bude započítávat do důchodu. Agenturní zaměstnanec v žádném případě agentuře NIC neplatí, ani se mu NIC nestrhává ze mzdy a má stejný plat, jako kmenoví zaměstnanci na stejné pozici. Protože za služby agentury, které spočívají v získání nových zaměstnanců a následnou péči o ně, jí platí firma, která si agenturu najala.
Asociace poskytovatelů personálních služeb – APPS – nabízí poctivý a legální pracovní trh.
v Pseudoagentury a účelové obchodní společnosti
Jelikož firmy hledají zaměstnance za co nejnižší plat, vedle legálních a poctivých agentur se velmi rozmohly takzvané „ pseudoagentury“, účelově založené obchodní firmy, které si našly způsob, jak zaměstnat lidi bez povinných odvodů státu. Nabízejí firmám zaměstnance, kteří jsou až
o 50% levnější, oproti zaměstnancům legálních poctivých agentur.
Tyto společnosti nabízejí skutečně firmám velmi levnou pracovní silou. Pseudoagentury uzavírají s lidmiDohody o provedení prácea následně s firmami Smlouvu o dílo, což zákon agenturám nepřipouští. Tím firma ušetří na odvodech z mezd 34%, o 11% sníží hrubou mzdu a neplatí dovolenou ani nemocenskou. Takto zaměstnanec„pseudoagentury“ získá o 11% vyšší mzdu.
Poznámka: v roce 2016 začal legislativní proces o novele Zákona o zaměstnanosti, ve kterém budou změny i pro agentury práce.