Lakšmí Mittal patří mezi nejbohatší osobnosti světa. Jeho jmění je odhadováno na 32 miliard dolarů. Narodil se 15. června 1950 v Indii. Jeho jméno je odvozeno od hinduistické bohyně Lakšmí.
Co máme společného s bohatým Indem? Možná Vám napoví, když se zmíníme, že se jedná o šéfa a majoritního akcionáře firmy Arcelor Mittal, což je největší ocelářská skupina na světě.
Mitall zakoupil v roce 2003 Ostravskou Novou huť, dříve známou jako Nová huť Klementa Gotwalda. Tento obří koncert vykazoval značné ztráty a vše naznačovalo, že obří podnik dříve či později zanikne, nebo bude fungovat v částečném režimu. V České republice Lakšmí Mittal zaměstnává asi devět tisíc lidí.
Chytrá obchodní strategie jako jasná cesta k úspěchu
Zakoupení nepříliš úspěšné ostravské huti představuje strategii tohoto úspěšného podnikatele. Jeho heslo je – časy se mění, ocel je věčná. Jeho strategie je založena na restrukturalizaci a modernizaci oceláren, které jsou zastaralé a upadají. Nakupuje je opravdu velmi lacino, zainvestuje do vybavení a ze ztrátových podniků se stávají podniky s vysokým ziskem.
Zajímavé byly jeho aktivity v Irsku, kde koupil ocelárnu za jednu libru, nebo v Kazachstánu, kde z totálně ztrátové ocelárny vytvořil podnik, který produkuje neuvěřitelných sedm miliónů tun oceli ročně.
Lakšmí Mittal pochází z nepříliš úspěšné obchodní rodiny. Začínal jako obchodní zástupce v malé ocelárně v Kalkatě. Prací si chtěl vydělat na vysokoškolské studia. Po studiích se vrací na krátko do rodinného podniku, ale brzy se rozhodl jít svou cestou.
Mittal rád utrácí. Jeho dům v Londýně stál 128 miliónů dolarů. Když vdával dceru, vyšlo ho to na 55 miliónů dolarů. Dcera slavila šest dní ve francouzském Versailles a tato svatba se stala nejdražší svatbou všech dob. Mittal také štědře podporuje labouristickou stranu.